Your shopping cart is empty!
Dunhill Root Briar 311 1975
One of several Dunhills that will be listed over the next few weeks, purchased in the 1970's
& smoked very lightly before being carefully placed in air tight storage & preserved for the last 50 years
No damage or wear to rim, chamber or stem
Fully sanitised and restored by ourselves
Weight - 31.3g
| Dimensions | |
| BW - Bowl Width | 37mm |
| H - Bowl Height | 35mm |
| L - Pipe Length | 134mm |
| W - Chamber Width | 19mm |
| D - Chamber Depth | 32mm |
| Details | |
| Manufacturer | Dunhill |
| Shape | 311 |
| Bowl Finish | Smooth |
| Filter | No |
| Origin | London, England |